niedziela, 19 maja 2013

Pokarm w piersiach - jak sobie z tym radzić ?

Jednym z najbardziej zasmucających momentów zaraz po utracie dziecka jest zebranie się pokarmu w piersiach kobiety, ponieważ psychika kobiety jak i jej organizm są przygotowane na dziecko, którego niestety nie można nakarmić. Jest to dość zasmucająca sytuacja ponieważ, laktacja i przenikliwy ból piersi nie pozwalają kobiecie oderwać myśli od tragedii jaką jest utrata dziecka.

Dlatego pomimo tego, ze kobieta po martwym porodzie potrzebuje miłości i czułości, radzę nie przytulać jej za mocno w momencie laktacji gdyż sprawia jej to fizyczny ból. Pamiętajcie jednak, ze okazywanie uczuć i wsparcia w takim momencie życia jest niezwykle ważne i potrzebne, dlatego nie bójmy się przytulać.

Często pracownicy szpitala nie potrafią porozmawiać delikatnie na ten temat ani wytłumaczyć zachodzących zmian w organizmie, wręcz ignorują kobietę, która po raz pierwszy znalazła się w takiej sytuacji.

Zaraz po porodzie w organizmie kobiety zachodzą pewne  zmiany i tutaj również matka  natura jest bezlitosna, nie przejmuję się faktem że straciło się dziecko, i wydaje organizmowi rozkaz aby zaczął wytwarzać pokarm dla dziecka. 



Pokarm może pojawić się w piersiach zaraz po porodzie, kilka dni po porodzie albo nawet ponad tydzień po porodzie ( jak było w moim przypadku).

Co należy zrobić aby nie doszło do produkcji pokarmu ? Na drugi dzień po porodzie:
  • Należy ścisnąć biust bandażami elastycznymi dosyć mocno. (Można go założyć na biustonosz)
  • Można pić 3 x dziennie herbatę z szałwii.
  • Przyjmować leki przepisane przez lekarza na wstrzymanie laktacji ( np. Bromergon wydawany na receptę) 
  • Ja dodatkowo smarowałam piersi zwykłymi kremami nawilżającymi (omijając sutki) ponieważ skóra piersi bardzo się naciąga.
Leki na zatrzymanie laktacji powinny być zawsze wydawane na polecenie lekarza. Przykładowo Bromergon ma wiele negatywnych skutków ubocznych jak. np. senność, zawroty głowy, stany lękowe, wymioty itp.
Aby zniwelować działanie skutków ubocznych można przyjmować odpowiednie dawki tego leku  w odpowiednich przerwach czasowych - jednak zawsze należy się wcześniej skontaktować z lekarzem.

Co jeśli nie uda nam się zatrzymać laktacji:
  • Przede wszystkim pomimo bólu  należy nadal stosować się do powyższych instrukcji.
  • Oraz ściągać pokarm z piersi aby nie pozostał on w środku. Jeśli nie pozbędziemy się pokarmu może to powodować stany zapalne i ból piersi. 
Jeśli ból piersi trwa zbyt długo ( w moim przypadku to było ok 5 dni) należy skonsultować się z lekarzem!

Zebranie się pokarmu w piersiach jest również bardzo traumatycznym przeżyciem w momencie utraty dziecka, dlatego nie bójcie się o tym rozmawiać z bliskimi, rozmowa może pomóc. Nie wstydźmy się swojego organizmu, bo nic co ludzie nie jest nam obce.

Eve.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz